SAĞLIKLI YARINLARA...

Değerli Meslektaşlarım,

Çin’in Wuhan kentinde başlayan Covid-19 virüsü önce Asya, daha sonra Ortadoğu ve Avrupa’ya sıçrayarak bütün dünyayı etkisi altına almıştır.  Türkiye’de 11 Mart 2020 tarihinde ilk vaka tespit edilmiş; Dünya Sağlık Örgütü de 11 Mart tarihinde virüsün yayılma hızı ve ciddiyetini göz önünde bulundurarak salgını pandemi olarak ilan etmiş, ülkelere sağlık sistemlerini hazır duruma getirmelerini, sağlık çalışanlarını korumalarını ve sükunetle doğru uygulamalarla vatandaşlarını korumanın mümkün olduğunu duyurmuştur.

Gerek ticaret, gerek turizm ve diğer birçok nedenle tüm dünyadaki ulaşım ağının geniş olduğu çağımızda tüm dünyaya yayılması ve pandemi haline gelmesi ve bu duruma hazırlıksız yakalanmış olmamız elbette oldukça üzücüdür. Ancak bununla birlikte, yalnızca ülkemiz değil, tüm dünya ülkeleri de benzer şekilde hazırlıksız yakalanmıştır.

Uzun süredir pandemi yaşanmadığından, dünyada özellikle bazı ülkelerde salgının yayılma hızı artmış, sağlık sistemleri kapasite aşımıyla karşı karşıya kalmıştır.

Ancak günümüz koşullarında dahi biz eczacılar ve eczane personelimiz kesintisiz fedakarca sağlık hizmeti vermeye devam ederek; imkanları olduğunca hastalarımıza önlem amaçlı dezenfektan ve maske, tedavi amaçlı ilaç ve sağlık ürünleri, bu süreci yönetebilmek adına hastalara doğru bilgileri ulaştırarak danışmanlık hizmeti, 65 yaş üstü ve kronik hastalıkları olan vatandaşların sokağa çıkmaları yasaklandığı süreçte de hastaların ilaç tedariklerini sağlamıştır. Bu süreçte hastalarımız doktora başvurmadan eczanelerimizden kronik hastaları için ilaçlarını temin edebilmiş, böylelikle en çok bulaş riskiyle karşı karşıya kalacakları hastanelere veya ASM’lere gitmek zorunda kalmamıştır.

Toplumun ve tüm sağlık çalışanlarının olduğu gibi eczacılarımızın da kimi zaman çaresiz hissettiğini ve bu bilgi karmaşası içerisinde doğru bilgiye ulaşmakta zorlandığının farkındayız. Adana Eczacı Odası Yönetim Kurulu olarak, ülkemizde hastalığın görüldüğü ilk günlerde, hastanelerin dahi koruyucu ekipman eksikliği yaşadığı dönemde eczacılarımıza ve çalışanlarımıza koruyucu ekipman tedarik etmek için yoğun çaba sarf ettik; eczanelerimize maske, dezenfektan ve koruyucu gözlük ulaştırdık, belediyelerle görüşerek eczanelerimizin dezenfeksiyonu için talepte bulunduk, belediye dezenfeksiyonlarını sürdürürken bizler de eczanelerimizin dezenfeksiyonu için uygun kalite standartlarına sahip firmalarla görüşerek en yakın zamanda web sayfamızdan duyuracak, hizmet vermelerini sağlayacağız.

Bunca özveriyle çalışan ve bu zorlu süreci imkanları dahilinde yönetmeye devam eden eczacılarımızın ve eczane çalışanlarımızın sağlığı ve talepleri ile ilgili; zaman mevhumu olmaksızın çalışmakta, çözüm üretmeye çalışmakta olduğumuzu bildirmek isteriz.

Bu kaotik ortamda bizlerin de aklın ve bilimin yolundan ayrılmadan, uygulanabilecek korunma yöntemleri ile ilgili gelen tüm veriler arasından değerlendirme yaparak, doğru bilgileri toplamaya çalıştık, sizlere hastaları bilgilendirici afiş ve broşürler dağıttık, mesafeyi korumaya yardımcı yer bantlarını da temsilcilerimiz aracılığıyla ulaştırıyoruz.

Tedavi protokollerinin ve koruyucu önlemlerin dahi sürekli değiştiği ve güncellendiği; hastalığa, korunma yöntemlerine, mesleğimize dair son gelişmeleri eczacılarımıza sürekli duyurularla, SMS’lerle, whatsapp mesajları ile sürekli iletmeye çalıştık.

Tüm bu gelişmeler sırasında tüm meslektaşlarımızdan whatsapp grupları, e-posta veya telefonla gelen tüm önerileri, eleştirileri ve istekleri sürekli olarak değerlendirip, yetkili kuruluşlarla sürekli iletişim içinde imkanlar dahilinde ve güvenli, doğru, uygun koşullarda çözümler üretmeye çalıştık.

Eczacılarımız ve eczane çalışanlarımızla birlikte, hastalarımızla ile birebir temasta, yüksek bulaş riski altında kendi imkanlarımızla önlemler alarak mücadele verdiğimizi hatırlatırken, Bakanlıkça sağlık çalışanları için alınması öngörülen tedbirlerin eczacılarımız için de mutlaka alınması için destek talep ediyoruz.

Sürekli olarak meslektaşlarımız için çalıştığımızı, eczacılarımızın, eczane çalışanlarımızın ve toplumun sağlığını düşündüğümüzü, tüm düşünce ve taleplerinizin bizler için son derece önemli olduğunu ve bizler için yol gösterici olduğunu, bu süreçte ve her zaman eczacılarımızın daima yanında olduğumuzu bildirmek isteriz.

Bu zor günleri hep birlikte omuz omuza atlatacağımıza olan inancımızla, tüm bu zorluklara göğüs gererek toplumun sağlığı için emek veren tüm eczacılarımıza, hekimlerimize, eczane personellerimize, Adana Eczacı Odası çalışanlarımıza, kooperatif ve depo çalışanlarımıza, tüm sağlık çalışanlarına fedakarlıkları için teşekkür ederiz.


02 Nisan 2020     Okunma Sayısı : 5507     Yazdır