SGK DUYURUSU:STATIK IP TANIMLAMA İŞLEMİ 1/11/2016 TARİHİNE ERTELENDİ

Değerli Meslektaşlar,

SGK tarafından 14/10/2016 tarihinde yapılan duyuru ile STATİK IP'ye geçiş işlemi 1/11/2016 tarihine ertelenmiştir. Konu ile ilgili SGK duyurusu aşağıda yer almaktadır.

 

SABİT IP’YE GEÇİŞ İŞLEMLERİYLE İLGİLİ TÜM SAĞLIK HİZMET SUNUCULARININ DİKKATİNE 

Tüm sağlık hizmet sunucularında (hastane, eczane ve optik) internet çıkış IP lerinin statik (sabit) IP’ye dönüştürülmesi ve bu IP bilgilerinin uygulamalarınız üzerinden sisteme kaydedilmesi gerektiği bilgisi 04/10/2016 tarihli duyurumuzda belirtilmiştir. Duyurumuzda Statik IP ve MEDULA Tesis kodu eşleştirme kontrollerine 15/10/2016 tarihinden itibaren başlanılması planlandığı iletilmiştir. 

Sağlık Hizmet Sunucularımızdan gelen geri bildirimlerde statik ip geçişinin siber güvenlik açısından güvenlik ihlaline neden olacağı iletilmiş ise de; tüm kamu kurum kuruluşlarının ana sistemlerinin statik ip olduğu ve ADSL modemler çoğunun üzerinde güvenlik katmanlarının bulunduğu bilgisi tüm sağlık hizmet sunucularımıza önemle duyurulur. 

Gerek sağlık hizmet sunucularımızın bilgi güvenliği, gerekse kurum bilgi güvenliği açısından; 15/10/2016 tarihinde geçişi planlanan statik IP / Medula tesis kodu eşlemesine 01/11/2016 tarihinden itibaren KESİN olarak başlanılacak olup, sağlık hizmet sunucularımızın ve dolayısıyla vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için gerekli tedbirlerin alınması hususu; 

SAĞLIK HİZMET SUNUCULARIMIZA ÖNEMLE DUYURULUR.