DAĞITIM KANALLARININ SATIŞ ETKİNLİKLERİNE KATILMAYACAĞIMIZ HAKKINDA

Değerli Meslektaşlarımız,

Hepinizin bildiği gibi uzun süredir dağıtım kanalları tarafından değişik tatil beldelerinde eczanelerimize yönelik satış etkinlikleri düzenlenmektedir.

Meslektaşlarımız belirli kotalarda ürünler almak koşuluyla ilgili dağıtım kanalı tarafından buralarda ücretsiz olarak misafir edilmektedir.

Yönetim Kurulumuz eczane ekonomilerine katkı sağlamak adına yapıldığı iddia edilen bu etkinliklerle ilgili meslektaşlarımızın Odamıza yaptığı geri bildirimler sonucu;

1- Bu etkinliklerin bahsedildiği gibi eczanelerden ziyade etkinliği düzenleyen dağıtım kanalına ticari kazanç sağladığı,

2 - Güvenilir olmayan kimi ürünlerin bu etkinlikler sayesinde eczanelerde pazar bulduğu,

3- Kimi ürünlerin devamlılığı konusunda sıkıntı yaşandığı,

4- Eczanelerimize giren bu ürünlerin eczanelerimizde ciddi stok maliyeti oluşturduğu düşünülmektedir.

 

Ayrıca tüm bunlarla birlikte özellikle Ağustos 2018 sonrası döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar sonucu gerek ilaç firmaları gerekse dağıtım kanalları Türkiye genelinde hayata geçirdikleri yeni uygulamalar ile birçok eczacımızın mağdur olmasına neden olmuşlardır.

Adana Eczacı Odası Yönetim Kurulu olarak:

- Ülkemizde birçok eczacımızın mağdur edildiği,
- Ekonomik zorlukla karşı karşıya bırakıldığı,
- İlaç alabilecek dağıtım kanalı bulmaya zorlandığı bir süreçte;

 

Dağıtım Kanallarının yapmış oldukları bu haksız uygulamalara karşı her zaman meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu ve birçok meslektaşımızın eczanelerini açık tutmak adına mücadele verdiği bir ortamda Eczacılara Ücretsiz Tatil adı altında düzenledikleri satış etkinliklerinin hiç birine katılmayacağımızı tüm meslektaşlarımızın bilgisine ve dikkatine sunarız.