TERAZİLERİN PERİYODİK MUAYENELERİ HAKKINDA

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIMIZ,

ECZACILIKLA İLGİLİ MEVZUATTA Terazi ve varsa kütlelerinin periyodik muayenelerinin ilgili bakanlığın ilgili mevzuatı doğrultusunda yaptırılması zorunludur. VE  “....ve eczanede bulunması gereken tüm cihazların düzenli aralıklarla muayenelerinin/kalibrasyonlarının yapılması gerekir. ” HÜKMÜ BULUNMAKTADIR.

TARTI ALETLERİNİN PERİYODİK MUAYENELERİNİN 2 (İKİ) YILDA BİR YAPILMASI YASAL ZORUNLULUKTUR. SÜRESİ DOLAN TARTI ALETLERİNİN PERİYODİK MUAYENESİNİN YAPILARAK DAMGALANMASI GEREKMEKTEDİR. BU İŞLEM İÇİN SON BAŞVURU TARİHİ 28 ŞUBAT 2019 PERŞEMBE GÜNÜ MESAİ BİTİMİNE KADARDIR.

4 EYLÜL 2013 TARİHLİ RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANAN TARTI ALETLERİ MUAYENE YÖNETMELİĞİ’NİN 8.MADDESİ İLE ECZANELERDE KULLANILAN TARTI ALETLERİNİN GRAMLAR HARİÇ OLMAK ÜZERE PERİYODİK MUAYENELERİ YETKİLİ MUAYENE SERVİSLERİNE VERİLMİŞTİR.

GRAM TAKIMLARININ( KÜTLE SETLERİ) MUAYENE YETKİSİ İSE SANAYİ VE TEKNOLOJİ İL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEDİR.

TERAZİLERİN MUAYENELERİ YETKİLİ MUAYENE İSTASYONLARI TARAFINDAN ECZANELERDE YAPILACAKTIR.

SANAYİ VE TEKNOLOJİ İL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN SADECE YASAL TERAZİLER İÇİN BEYANNAME KABUL EDİLECEKTİR.

(ÇİN MALI, BANDROLSÜZ VE TERAZİ ÜZERİNDE “ALIMDA SATIMDA KULLANILAMAZ” İBARESİ OLMAYACAK.)

ÜZERİNDE (YEŞİL M) VE (CE) SEMBOLÜ OLMAYAN ÖLÇÜ VE TARTI ALETLERİ, MİN-MAX AĞIRLIK VE ÇEKERİ OLMAYAN ELEKTRONİK TERAZİLERİN MÜRACAATI KABUL EDİLMEYECEKTİR.

GRAM VE KÜTLE TAKIMLARI İÇİN; GRAM TAKIMIYLA BİRLİKTE (KÜTLE SETLERİ)SANAYİ VE TEKNOLOJİ MÜDÜRLÜĞÜ’ NE EKTE YER ALAN BEYANNAME DOLDURULARAK BAŞVURULACAKTIR. (Adres: Döşeme Mah. Çifteminare Karşısı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Üstü 2. Kat)

NOT: 2017 YILINDA PERİYODİK MUAYENELERİ YAPILAN TARTILARIN PERİYODİK MUAYENELERİNİN 28.02.2019 TARİHİNE KADAR YAPILMASI GEREKMEKTEDİR.

DİJİTAL TERAZİLER İÇİN YETKİLİ MUAYENE İSTASYONLARI VE MUAYENE BEDELLERİ  AŞAĞIDA YER ALMAKTADIR.

ANADOLU KALİBRASYON TEL: ADANA 454 70 77 - 454 32 49

AS KALİBRASYON TEL: ADANA 247 07 43

 

BEYANNEME ÖRNEĞİ İÇİN TIKLAYINIZ