Ertelememeli! (Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı)

Değerli meslektaşlarımız,

Yaşamı boyunca her 8 kadından birinde görülen meme kanseri, her iki cinsiyette de görülebilmekle birlikte, kadınlarda en sık rastlanan kanser türüdür.

En yakın sağlık danışmanı olarak biz eczacılar, toplumda bilinç düzeyini artırmak ve farkındalık yaratmak adına eczanemize gelen hasta ve hasta yakınlarına

  • Önemli risk faktörleri (obezite, alkol kullanımı, yetersiz fiziksel aktivite, aile öyküsü vb)
  • Tarama yöntemleri (20 yaştan sonra ayda bir kendi kendine meme muayenesi, yılda bir klinik meme muayenesi, 40 yaştan sonra ayda bir kendi kendine muayene veiki yılda bir aile sağlığı merkezlerinin yönlendireceğiKanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)’nde ücretsiz mamografi çekimi) hakkında bilgi vermeli,
  • Tarama yöntemlerinin ulaşılabilirliği ve erken tanının önemi hakkında bilgiler vererek kanser taramalarını ertelememeleri hakkında hatırlatmalarda bulunmalıyız.

Yönetim kurulumuz Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı dolayısıyla meme kanserinde toplumun farkındalığını artırmak amacıyla afiş ve yaka kartları hazırlamıştır. Bu materyalleri bölge temsilcilerimiz en yakın zamanda eczanelerimize iletecektir.

Her zaman olduğu gibi, meme kanseri farkındalığında da göstereceğiniz duyarlılık, yaratacağınız farkındalık için şimdiden teşekkür ederiz.

 

Kendi kendine meme muayenesi bilgilendirme broşürü için:

https://www.teb.org.tr/uploads/8mart/teb_8mart_02.pdf

Meme kanseri ve erken teşhis hakkında bilgilendirme broşürü için:

https://www.teb.org.tr/uploads/8mart/teb_8mart_01.pdf

Resimleri daha büyük görüntülemek için üzerine tıklayınız...