ECZANELERDEN MASKE TEMİNİ HAKKINDA

Değerli Meslektaşlar,

T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan Basın açıklaması;

“Cerrahi maskeler, adedi KDV dâhil en fazla 1 (bir) Türk Lirası olacak şekilde tüketicilerimize satışa sunulacak olup, bu fiyatın üzerindeki satışlar “fahiş fiyat” olarak değerlendirilecektir.
Bu kapsamda, 8 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla ilk etapta, salgının en yoğun görüldüğü İstanbul’da, akabinde büyükşehirlerden başlamak üzere hızlı bir şekilde diğer illerdeki marketlerde de cerrahi maskelerin satışı yapılabilecektir. Cerrahi maskeler ilk etapta standart 50’li paketler halinde satışa sunulacak olup, önümüzdeki haftadan itibaren maskelerin 10’lu standart paketler halinde de satışa sunulması çalışmaları devam etmektedir.” şeklindedir.

        Adana Ticaret İl Müdürlüğü ile yapılan görüşmede 50’li ve 10’lu düzgün paket yapılmış maske dışında maske satışı öngörülmemektedir. Meslektaşlarımızın bu hususa dikkat etmeleri ve satışlarda adedi 1TL tavan fiyatı geçmeyecek şekilde satış yapmaları ve satışlarda perakende satış fişi kesmeleri (%8 KDV, sağlık ürünleri) unutulmamalıdır. Yeni bir bilgi paylaşılana kadar yukarıda belirtildiği gibi işlem yapılması gerekmektedir.