14 MAYIS ECZACILIK GÜNÜ BASIN AÇIKLAMAMIZ

Değerli Meslektaşlarım,

Değerli Basın Mensupları,

Bugün 14 Mayıs Eczacılık Günü,

Ülkemizde Bilimsel Eczacılığın başlangıcı olarak kabul edilen ilk eczacılık sınıfının açılmasından bugüne tam 181 yıl geçti. O günden bu yana biz eczacılar her koşul ve ortamda ülkemizin her köşesinde 7 gün 24 saat halk sağlığı adına kesintisiz hizmet veriyoruz.

Çin’in Wuhan kentinde Kasım ayında başlayan, Mart ayından bu yana dünyada yaşanan Covid-19 Pandemisi ile yaşamımız ve her şey değişmeye başladı. Dünyada ve ülkemizde değişimler yaşanırken eczacılar olarak sağlık, ilaç ve eczacılık hizmetleri adına söyleyeceklerimizin yanında daha sağlıklı, huzurlu, mutlu ve güçlü bir Türkiye için görüşlerimizi de sizlerle paylaşmak istiyorum.

Değerli Basın Mensupları,

Ülkemizin ve çocuklarımızın geleceği adına çağdaş ve güçlü bir Türkiye için el ele vermemiz gerekiyor. Ülkemiz zor dönemlerden geçiyor.

Vazgeçilmez evrensel değerlerimiz olan CUMHURİYETE ,DEMOKRASİYE, LAİKLİK, HUKUK VE ADALETE her zamankinden daha çok ihtiyacımız var.El birliğiyle, yardımlaşma ile zor günleri hep birlikte aşmalıyız.

 

Değerli Basın Mensupları,

2019’un son günlerinde Adana’da yaşadığımız sel felaketi, daha sonra Elazığ ve Malatya’da yaşanan deprem nedeniyle doğal afetlerden fazlasıyla etkilendik. Dayanışma ve yardımlaşma ile yaralar sarılmaya devam ediliyor.

9 Ekim 2019’da Suriye’nin kuzeyinde terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekâtı, 27 Şubat 2020’de Bahar Kalkanı Harekâtı başlatıldı. Şehitlerimize Allahtan rahmet, milletimize başsağlığı, gazilerimize acil şifalar diliyoruz.

Değerli Basın Mensupları,

Mart ayından itibaren dünyada ve ülkenizde yaşadığımız COVID-19 pandemisi nedeniyle yaşamın her alanında zorluklar hissetmeye başladık. En başından itibaren, eczane ve hastanelerde fedakarca kesintisiz ilaç ve sağlık hizmeti veren tüm meslektaşlarımıza teşekkür ederiz.

“Hastalıkta Sağlıkta Eczacınız Yanınızda

COVID-19’a Karşı Eczacınız Yanınızda”

Birinci basamak sağlık kuruluşu olan eczanelerimizde, eczacılarımız toplumda oluşan panik halini yatıştırma, bilgi kirliliğinin yayılmasını önleme, bilinçsiz ilaç kullanımını engelleme ve pandemi sürecinde koruyucu tedbirlerle ilgili halkın bilinçlendirilmesi konusunda önemli rol almış, hastalıkla ilgili güncel bilgi akışını sağlamıştır.

Biz eczacılar, pandemi döneminde hastaların doktora gitmeden Kronik Hastalıklarda Reçetesiz İlaç Teminini sağladık, sokağa çıkması kısıtlanan 65 yaş üstü kronik hastalıkları olan vatandaşlara kronik hastalıklarına ait ilaç temini organizasyonunun ana paydaşlarından biri olduk.

Halkın maskeye ulaşamama sorunu nedeniyle ücretsiz maske dağıtımında her türlü riski göze alarak görev aldık. Bölgemizde 4.370.500 adet ücretsiz maske dağıtımını yaptık.

 

Değerli basın mensupları,

COVID-19 nedeniyle sağlık çalışanlarının önemi ve vazgeçilmezliğinin daha da iyi anlaşıldığına inanıyor, Sağlıkta Şiddet Yasası ile sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin artık son bulmasını istiyoruz. Sağlıkta olduğu gibi, toplumun her alanında, kadına, çocuğa yönelik istismar ve şiddeti lanetliyoruz.

 

Değerli Basın mensupları,

Bugün ülkemizin önemli sorunlarından birisi olan işsizlik sorunu ne yazık ki COVID-19 Pandemi tedbirleri nedeniyle işyerlerinin geçici kapanmasıyla daha da artarak gündeme gelmiştir.

Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar toplumun tüm kesimlerini etkilemeye başlamışken, birçok eczacımızın da kaçınılmaz olarak her geçen gün biraz daha sağlık hizmeti veremez noktaya geldiğini görüyoruz. Eczacılar olarak bulaş riskini azaltmak için cansiperane çalışırken, sağlık çalışanlarına sunulan koruyucu ekipmanlardan talep ettiğimiz halde faydalanamadan kendi imkanlarımızla önlemler alarak hizmet vermeye devam ettik.

Hastanelerde ve polikliniklerde hasta sayısının azalmasına, birçok sektörde kısa zamanlı çalışma düzenine geçilmesine, sokağa çıkma kısıtlamalarına rağmen tam zamanlı çalışan eczacılarımız, şu anda sabit giderlerinin maliyetlerinin artması; buna karşın azalan cirolar ve eczacı karlılığı ile hizmet sunumlarını idame ettiremez konuma gelmişlerdir. COVID-19 süreci bittikten sonra eczacılarımızın ayakta kalabilmeleri ve halk sağlığı hizmetini sürdürebilmeleri için desteklenmeleri gerekmektedir.

Değerli basın mensupları,

COVID-19 pandemisi nedeniyle yerli ilacın ve Ar-Ge’ye yatırımın önemi artmış, tedavide kullanılacak ilaçların bulunabilmesi ve ülkemizde de üretilebilmesinin önemi anlaşılmıştır.

İlaçta yerelleşme mutlaka desteklenmelidir ve ilaçta yurtdışına bağımlı tekelleşme önlenmelidir.

Ülkemiz ilaç noktasında büyük ölçüde dışa bağımlı bir şekilde hizmet vermekte oldugundan döviz kurunda yaşanan dalgalanma nedeniyle ilerleyen günlerde ilaç tedarik sıkıntısı yaşanabilir diye düşünüyoruz.

Bugün dünyada önemli stratejik ürünlerden biri olan ilaç konusunda  artık dışa bağımlılığımızın azaltılarak ortadan kaldırılması ve yerli ilaç sanayimizin desteklenerek kendi ilacımızı üretmemiz hayati önem taşımaktadır.

Bu noktada ilacın üretiminden tüketimine söz sahibi olan biz eczacılar, bu konuda üzerimize düşeni yapmakta ve yerli ilacı her zaman savunmaktayız.

 

Değerli Basın mensupları,

Önemli gündem maddelerimizden biri de uzun süredir üstüne basa basa vurguladıgımız , planlamasız gelişigüzel açılan eczacılık fakülteleridir. Daha önce 7-8 olan eczacılık fakültesi sayısı

ihtiyaç olmamasına rağmen çok kısa sürede 50’nin üzerine, kontenjan sayısı da yıllık 2500’ün üzerine çıkmış durumdadır.

Bugün mesleğimizde yavaş yavaş hissetmeye başladığımız istihdam sorununun tedbir alınmadığı takdirde  3-4 yıl sonra ciddi boyutlara ulaşması kaçınılmaz olacaktır.

O anlamda yarından başlamak üzere yeni eczacılık fakültesi açılmaması, koşulları uygun olmayan ve yeterli öğretim görevlisi bulunmayan fakültelerin kapatılması zorunlu hale gelmiştir. Doğru planlamalarla eczacılık fakültelerinin kontenjanlarının mutlaka düşürülmesi gerekmektedir.

Değerli Basın Mensupları,

Bildiğimiz gibi geçtiğimiz yıllarda aşı reddi ile ilgili de vakalar yaşandı. Aşı ile hastalıkların bulaşması ve geniş kitlelere yayılması önlenir. Küresel pandemisüreci , aşılamanın, toplumun bağışıklanmasının ve hastalıkların önlenmesinin önemini bir kez daha yadsınamaz şekilde göz önüne sermiştir.

Aşılama hususunda vatandaşlarımızın sağlık otoritelerinin önerilerini ve uygulamalarını dikkate almaları hem kendi sağlıkları hem de toplum sağlığı açısından önem arz etmektedir.

Değerli basın mensupları,

Pandemi nedeniyle hiçbir şey eskisi gibi olmayacak; tedbirler, koruyucu ekipman ihtiyacı, sosyal mesafe, karantina terimlerini bundan sonra daha sık duyar olacağız. Şu da unutulmamalıdır ki pandemi anındaki fırsatçılar, stokçular da unutulmayacaktır. Merdivenaltı üretimlerle halk sağlığını tehlikeye atanlar, belgesiz üretim yapanlar en ağır cezayı almalıdır.

Biz eczacılar olarak bu dönemde fahiş fiyat denetimlerine maruz kaldık, maske nedeniyle hastalarımızla karşı karşıya gelmek de dahil yaşamadığımız sıkıntı kalmadı. Amaçlarımızdan biri olan halk sağlığını koruma görevimizi her türlü zorluğa rağmen yerine getirmeye çalıştık. Maskelerdeki fiyat artışının sorumlusu bizler değil, tedarik zincirinde pahalı fiyat uygulayarak artışa sebep olanlardı. Maskelerin tavan fiyatla satışının başlamasıyla maskelerin kutu fiyatının da düşmesi, maskeye ulaşmadaki sorunu yaratanların eczacılar olmadığının yegane göstergesidir.

Değerli basın mensupları,

Bu yıl, COVID-19 pandemisi gölgesinde, Bilimsel Eczacılığın 181.Yılı kapsamında yapılacak olan etkinliklerimizi kısıtlı şartlarda yapmaktayız. Biz eczacılar en ön safta toplum sağlığı için COVID-19’a karşı büyük bir mücadele vermekteyiz. En yakın sağlık danışmanı eczacılar olarak Hastalıkta, Sağlıkta, COVID-19’a karşı Yanınızdayız. Bu zorlu dönemde ne yazık ki COVID-19 nedeniyle kaybettiğimiz meslektaşlarımız ve eczane çalışanlarımız oldu. Hayatını kaybeden meslektaşlarımızı ve eczane çalışanlarımızı, sağlık çalışanlarını ve vatandaşlarımızı saygıyla ve rahmetle anıyoruz. Bugün saat 14:00’de COVID-19 nedeniyle kaybettiğimiz meslektaşlarımız, eczane çalışanlarımız ve tüm sağlık çalışanlarımızı anmak için eczanelerimizin önünde bir dakikalık saygı duruşunda bulunacağız. Yaşadığımız zorlu süreçte eczacılık hizmetinin devamlılığını fedakarca sağlayan tüm meslektaşlarımıza, eczane teknisyenlerimize ve çalışanlarımıza, dağıtım kanalları çalışanlarına teşekkür ederiz.

Değerli basın mensupları,

Toplumun sağlık içinde yaşaması tüm sağlık çalışanları gibi biz eczacıların da öncelikli hedefimizdir. Bu anlamda eczacılar olarak dün olduğu gibi bugün ve yarın da en yakın sağlık danışmanı olarak halkımızın her zaman yanında olacağımızın bilinmesini istiyor, sorunları çözülmüş mutlu ve sağlıklı bir dünya ve Türkiye dileklerimizle tüm meslektaşlarımızın 14 Mayıs Eczacılık Gününü kutluyoruz.

ADANA ECZACI ODASI YÖNETİM KURULU