EVSEL ATIK İLAÇLARIN TOPLANMASI GÖNÜLLÜ ECZANELER HAKKINDA

Değerli meslektaşlarımız,

Bilindiği üzere Adana Eczacı Odası olarak, eczanelerimizde bulunan yıllık yaklaşık 3 ton miadı dolmuş ilacı imha edilmek üzere yetkili şirketlere göndermekteyiz. Atık ilaçların çöplere dökülmesini ve doğaya karışmasını engellemek adına yaptığımız bu uygulamanın, tüketiciye ulaşmış ancak çeşitli sebeplerle kullanılmayan ilaçlar ve de son kullanma tarihleri geçmiş olan ilaçlar için de hayata geçirilmesi planlanmaktadır. Halkın evlerinde bulunan bu tür ilaçların imha işlemleri 31.12.2014 tarih ve 29222 Sayılı Atık Getirme Merkezi Tebliğine ve Sıfır Atık Yönetmeliğinin 14/3(ç) maddesine uygun olarak Seyhan Belediyesi ve Odamız işbirliği ile gerçekleştirilecektir.

Bu kapsamda, Seyhan İlçemizde gönüllü bulunan eczacılarımız, eczanelerinin önüne Belediye tarafından konumlandırılacak biriktirme kutularında hâli hazırda halkın elinde bulunan 20 01 32 Atık Kodlu (20 01 31 dışındaki ilaçlar) Evsel Atık İlaçların toplanmasına aracılık edecektir.

Halkın biriktirme kutularının olduğu eczanelere kolay ulaşması için Seyhan ilçesi içinde mümkün olduğunca homojen dağılmış eczanelerimizden oluşacak listemizi oluşturabilmek adına isteyen meslektaşlarımızın odamızı arayarak bildirmeleri gerekmektedir.