ODA BAŞKANIMIZIN 15.05.2022 TARİHİNDE KOZAN'DA DÜZENLENEN "ÇUKUROVA'DAN DÜNYAYA BÜYÜK MİRAS DİOSCORİDES ÇALIŞTAYI" AÇILIŞ KONUŞMASI

Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın Vekilim ve Başkanım, Değerli Afife Hocam, Değerli Haluk Hocam, Değerli Meslektaşlarım, Kıymetli Basın,

Hepinizi şahsım ve Odam adına saygıyla selamlıyorum. “Çukurova’dan Dünyaya Büyük Miras Dioscorides” Çalıştayımıza hepiniz hoşgeldiniz.

 

2014 yılında AK Parti İstanbul Milletvekili Ecz. Mehmet DOMAÇ’ın girişimiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Türk Eczacıları Birliği, Kozan Belediyesi, Adana Eczacı Odası, Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği katkılarıyla Kozan Cumhuriyet Parkında bir Dioscorides anıtı yapıldı. Dioscorides Pedanius Roma İmparatorluğu zamanında Anazarva’da yaşamış,  Hekim ve farmakoloji bilgini. Modern botanik biliminin (bitkibilim) de kurucusu olarak kabul edilen De Materia Medica "Tıbbi Malzeme Üzerine" isimli büyük eseri, 5 bölümden oluşmaktadır. 660'den fazla bitkisel, 35 hayvansal ve 90 kadar madde ele alınmıştır.

Kitap geçen bitkilerin çoğu, Anadolu ve Akdeniz bölgesi bitkileri olup, halen tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Bu kitap Anadolu tıbbı bitkilerin ve florası hakkında en eski ve en önemli kaynaktır.

Bölgemizin bitkilerinin etkilerinin ortaya çıkarılması ve değerlendirilmesi önemlidir. Çukurova bereketli toprakları ve bitkileri ile halka deva olmaya devam etmelidir. Bölgemizin tanıtılması, bitkilerin tanıtılması ve bu bitkilerin ilaca dönüşmesi önemlidir. Bu yıl ilkini düzenleyebildiğimiz çalıştayı önemsiyoruz. Hem Adana’nın hem Kozan’ın tanıtımına katkı sağlayacaktır. Önümüzdeki yıllarda daha geniş ve uluslararası katılımla düzenlemeyi de planlıyoruz.

Biz Adana Eczacı Odası olarak üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız. 

Bu çalıştaya katılarak desteklerini esirgemeyen Sayın Mehmet Domaç’a, Sayın Afife MAT Hocamıza, Kozan İlçe Temsilcimiz Ecz. Hakan CAN ve çalıştaya katılan meslektaşlarımız Ecz. Sedat ÜNAL, Ecz. Saadettin AKÇA’ya teşekkürlerini iletiyor, sizlerin de değerli katılımlarınız için teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.