4.BÖLGE ADANA ECZACI ODASI


GRAM TAKIMLARI PERİYODİK MUAYENESİ HAKKINDA

Değerli Meslektaşlar,

 

Bilindiği üzere 2020 yılı itibariyle ölçü aletleri muayeneleri kapsamında eczanelerde kullanılmakta olan hassas kütle setlerinin muayeneleri Türk Standartları Enstitüsü(GEBZE TSE KALİTE KAMPÜSÜ) tarafından yapılmaktadır.

 

Üreticiler, 2020 ve 2021 yıllarında yeni üretmiş oldukları kütle setlerine TSE tarafından piyasaya arz muayenelerini yaptırmış olup, bu muayenelerde kütle setlerinde sadece “gram” kütleler bulunmaktadır. Şu an piyasada bulunan ve içerisinde miligram kütle (10, 20, 50, 100, 500mg) bulunan setlerde henüz muayene yapılmamıştır ve TSE tarafından uygun bulunan set bulunmamaktadır.

 

2021 yılında yapılan periyodik muayenelerde TSE tarafından onaylı olan bazı kütle setlerinin içinde “miligram” kütleler bulunduğu tespit edilmiştir. Bu tespit edilen miligram kütlelerin hiçbiri “maksimum izin verilen hata payı (MİH)” aralığında bulunmamaktadır. Ayrıca bulunan işaretlemeler de diğer bir uygunsuzluk sebebi olup, sonuç olarak bu miligram kütleler UYGUNSUZ olarak değerlendirilmektedir.

 

Bahse konu olan bu miligram kütlelerin, UYGUN olarak değerlendirilmesi için gerekli şartlar aşağıda belirtilmiştir.

 

TSE tarafından uygunluk verilen kütle setleri periyodik muayene için tekrar TSE ye gönderildiğinde, setler içinde belirtmiş olduğu miligram kütle tespit edilirse kütle setinin tamamı UYGUNSUZ olarak değerlendirilerek kırmızı etiketi ile kullanıma kapatılacaktır.

 

Eczacıların mağduriyet yaşamaması için aşağıda belirtilen şartlara uygun miligram setlerini gram takımları içinde bulundurmaları gerekmektedir.

 

Kütle seti kullanan eczacılarımızın gerekli hassasiyeti göstermesi önem arz etmektedir.

 Kütle setlerinin sağlaması gereken şartlar;

 

  1. Nominal değeri 1 g ve daha küçük olan kütle ölçüleri üzerinde herhangi bir açıklayıcı işaret bulunmamalı ve nominal değerlerine göre aşağıdaki Tablo 31’e uygun olmalıdır. 

Bir kütle ölçüsü seti içerisinde aynı nominal değerli birden fazla kütle ölçüsü bulunması halinde, üst yüzeye bir veya iki yıldız ya da nokta işaret edilerek birbirinden ayırt edilebilirler. Tel kütle ölçülerinde ise bu ayrım işareti, telin ucunun yukarıya doğru kıvrılması suretiyle sağlanır.

 

Tablo 31 - Kütle Şekil Tablosu

Nominal Değer (mg)

Çokgen Plaka

Çokgen Tel

5 - 50 - 500

Beşgen

Beşgen

2 - 20 - 200

Dörtgen

Dörtgen

1-10- 100 – 1000

Üçgen

Üçgen

 

Maksimum izin verilen hata pay aralığı ve kütle seti teşkili aşağıdaki tabloya göre olmalıdır.

 

Nominal değer

± mg

10 mg

0.25

20* mg

0.3

20 mg

0.3

50 mg

0.4

100 mg

0.5

200* mg

0.6

200 mg

0.6

500 mg

0.8