4.BÖLGE ADANA ECZACI ODASI


GÖÇ İDARESİ REÇETELERİ İÇİN SGK MEVZUATTAN İADE DURUMUNDA YAPILACAK İŞLEM ADIMLARI

Değerli Meslektaşlarımız,

Ankara SGK Ertuğrul Gazi SSGM tarafından mevzuattan iade yapıldığı durumlarda, e-reçetelerde yapılan teşhis ekleme, açıklama ekleme, yatan hasta onayı gibi işlemlerin yapıldığının görüntülenebilmesi ve düzeltmenin yapıldığının görülebilmesi için yapılacak işlemlerdir.

  • İade reçete ile ilgili mesaj geldiğinde döküm numarası not edilmedir.

 

  • SGK Medula Eczane Provizyon Sisteminden sol taraftaki bölümden “İade Reçete” bölümü seçilir.

 

  • Döküm No kısmına iade edilen evrakın döküm numarası girilir. Burada “İade Posta Tarihi” ne basılarak, iade zarfının hangi tarihte eczaneye teslim edildiği girilerek “Kaydet” tuşuna basılır.

 

  • “Kayıt tamamlandı” mesajından sonra “Mevzuattan İade” tuşuna basılarak, iade edilen reçetelerin listesi ekrana gelir.

 

  • Düzeltilecek/iade nedeni görüntülenecek reçete numarasının üzerine gelinerek, reçete ile ilgili ayrıntılar görülebilir.

 

  • Yukarıda bulunan örnek için iade nedeni üst kısımda yer almaktadır. Ayrıntıları görmek için “E-reçete Görüntüle” ye basılarak, e-reçete görüntüsü görülür.

 

  • E-reçete görüntülendiğinde “Yatan Hasta reçetesi onayı bekleniyor” ibaresi ile reçetede mevzuata göre bulunması gereken “Yatan Hasta Onayı” nın eksik olduğu görülmektedir. İade olarak sisteme işlenen e-reçeteler üzerinde ilgili hekim ya da başhekimlik tarafından düzeltme yapılabilmektedir. E-reçete üzerinde iade nedeni olan gerekçe düzeltildikten sonra Medula üzerinden kontrol edilmelidir.

 

  • İade evrakı döküm numarası girilerek “İade Reçete” bölümünden “Mevzuattan İade” ye basılır, ilgili reçete işlem numarasına basılarak reçete ekran görüntüsü ekrana gelir. Buradan “E-Reçete Görüntüle” ye basılarak e-reçete ekran görüntüsüne ulaşılır. İade gerekçesinin düzeltilip, düzeltilmediği (teşhis,açıklama,yatan hasta onayı gibi işlemlerin yapılıp yapılmadığı) kontrol edilir.

 

  • İade gerekçesi düzeltildiğinde “İade Reçete” bölümünde iade edilen reçetelerin ekrana geldiği ekrana gelinir,iade gerekçesi düzeltilen reçete/reçeteler sol tarafta bulunan kutucuk işaretlenerek seçilir.  “Seçilen reçeteleri Kaydet” tuşuna basılarak reçeteler kaydedilir.
  • Fatura Sonlandırma bölümüne gelerek iade gelen ay için  “Geçici Koruma Kanunu Kapsamında olan Yabancılar Mevzuattan İade” bölümünden sonlandırma yapılır. Sonlandırma yapıldıktan sonra için  “Geçici Koruma Kanunu Kapsamında olan Yabancılar Mevzuattan İade” için reçete listesi ve döküm özeti çıktısı alınarak, kaşelenip imzalanarak  Ankara SGK Ertuğrul Gazi SSGM’ye mail olarak gönderilir.