BAĞ-KUR İLE YAPILAN GÖRÜŞMELER SONUCU DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR HK

BAĞ-KUR BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ SORUMLU ECZACILARI İLE REÇETE KARŞILARKEN YAŞANAN SORUNLAR İLE İLGİLİ OLARAK BİR GÖRÜŞME YAPILMIŞTIR. GÖRÜŞME SONUCU AŞAĞIDA BELİRTİLMİŞ OLUP ECZACILARIMIZIN BU KONULARA UYMALARI VE REÇETE KARŞILARKEN DAHA DİKKATLİ OLMALARI GEREKMEKTEDİR.

- SON GÜNLERDE YAŞANAN MEVZUAT DEĞİŞİKLİKLERİNİN ECZACILARIMIZ TARAFINDAN DAHA DİKKATLİ TAKİP EDİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

- İTHALATÇI FİRMA BANDROLLÜ İLAÇLARIN REÇETEDE YAZILI OLMASI DURUMUNDA BU TÜR İLAÇLARIN REÇETEYE TÜM KUTU OLARAK YAPIŞTIRILMASI GEREKMEKTEDİR.

- RAPORLAR ÜZERİNDE HER TÜRLÜ DÜZELTME RAPORU İSTEYEN HEKİM TARAFINDAN YAPILACAK, BAŞHEKİMLİK TARAFINDAN ONAYLANACAKTIR. BU DÜZELTMELER MUTLAKA RAPORUN ASLINDA YAPILACAK, RAPOR FOTOKOPİSİNE DÜZELTME KABUL EDİLMEYECEKTİR.

- SENİL OSTEOPOROZ, POST MENEPOZAL OSTEOPOROZ RAPORLARI 25 KOD İLE GİRİLMELİDİR VE KATILIM PAYLIDIR. RAPORDA MUTLAKA KULLANILAN İLAÇLARIN ADI VE DOZU YAZILI OLMALIDIR. KMY (DANSİTEMETRE KAĞIDI) BELGESİ REÇETEYE EKLENMELİ VE DEĞERLER MUTLAKA UYGUN OLMALIDIR. REÇETE BEOS SİSTEMİNE GİRERKEN RAPORDA AD VE DOZU BULUNAN İLAÇLAR 9907 VEYA 9901 KODU HA BÖLÜMÜNE YAZILARAK İLAÇLARIN İKİ AYLIK ALINMASI SAĞLANMALIDIR.

- STEROİD KULLANIMINA BAĞLI OSTEOPOROZ, JÜVENİL OSTEOPOROZ VE PAGET HASTALIĞINDA KMY DEĞERLERİ İSTENMEMEKTEDİR.

  • İLAÇ DOZLARI GİRİLİRKEN HAFTALIK VE AYLIK DOZLARA DİKKAT EDİLMELİDİR.
  • EŞDEĞER İLAÇ VERİLİRKEN MUTLAKA EŞDEĞER İLAÇ GİRİLMELİDİR. ÖNCE VERİLECEK OLAN İLAÇ OKUTULMALI, SONRA EŞDEĞER İŞARETLENMELİDİR. "E" GİRİLEN İLAÇLAR İÇİN MUADİL KAŞESİNE GEREK YOKTUR.

·        ·        - GRİP AŞISI 65 YAŞ ÜSTÜNE VERİLİRKEN KİMLİK FOTOKOPİSİ ALINMALIDIR.

- EZETROL (EZETİMİD) İÇİN RAPORDA İSİM VE DOZU OLMALI, DAHA ÖNCE STATİN TEDAVİSİ YAPILMIŞ VE YANIT ALINMAMIŞ İSE VE STATİN TEDAVİSİ DEVAM EDİYOR İSE EN DÜŞÜK DOZDA OLDUĞU BELİRTİLEREK EZETROL YAZILMALIDIR.

- ERİTROPOİETİN REÇETELERİNDE FERRİTİN VE TSAT DEĞERLERİNE DİKKAT EDİLMESİ, BU DEĞERLER UYGUN DEĞİLSE REÇETENİN VERİLMEMESİ GEREKLİDİR. SONUÇ BELGELERİ MUHAKKAK REÇETEYE EKLENMELİDİR.

- RAPORDA İLAÇ ADI VE DOZUNUN YAZILMIŞ OLMASI HALİNDE RAPOR TANISI NE OLURSA OLSUN REÇETEDEKİ DOZ RAPOR DOZUNU AŞMAMALIDIR. AŞAN BİR ŞEKİLDE YAZILMIŞ İSE ECZACI RAPORDAKİ DOZU GİRMEK DURUMUNDADIR. AKSİ DURUMDA RAPORDAKİ DOZA DÜŞÜM YAPILDIĞINDAN İLAÇ KUTU ADETLERİNDE KESİNTİLER OLMAKTADIR.

- REÇETE PROVİZYON ÇIKTISI REÇETEYE MUTLAKA EKLENECEKTİR.

- İCMAL LİSTESİ FATURA OLUŞTURULDUKTAN SONRA FATURA GÖRÜNTÜLEME KISMINDAN ALINARAK FATURA ARKASINA EKLENECEKTİR.