ECZANE GÜVENDİR...

Değerli Meslektaşlarımız,

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Covid-19  pandemisine karşı verilen mücadele tüm hızıyla devam ederken, toplumda bağışıklık sistemini destekleyici bazı ürünlere talep artmıştır. Fakültelerimizde aldığımız 5 yıllık eğitim neticesinde ilacı ve ilaç formundaki sağlığa dair tüm ürünleri en iyi ve tek bilen meslek grubu olarak bizler de en doğru yönlendirmeleri yaparak halkın bu ürünlere ulaşmasına yardımcı olduk; kullanmaması gereken hastalarımızı uyardık. Henüz tam olarak nasıl etkileri olduğunu bilemediğimiz Korona virüsüne karşı izlenen tedavi yöntemlerinin etkisini zorlaştırmamak için sağlık çalışanı olarak hiçbir ticari kaygı duymadan kullanımında sakınca olduğunu düşündüğümüz hastaları engelledik.

Ancak geçtiğimiz günlerde halkın artan talebini görerek, bu olaydan kendine kâr payı çıkarmak adına herhangi bir sağlık çalışanı olmadan, mevzuatımızdaki açıktan yararlanarak bu ürünleri raflarına koyan bir market zinciri olmuştur. Bizim logomuza benzer logo kullanarak, farmasötik  form görselleri kullanarak o rafları eczane dekorasyonuna benzeterek sağlığa dair ürünlerin satışını yapmaya başlamıştır.

Bu durum yıllardır üzerinde konuştuğumuz, sağlık beyanı ile satışa sunulan ürünler ile ilgili mevzuatın düzenlenmesinin ne kadar önemli olduğunu yeniden göstermiştir. Bu tarz ürünlerin Tarım ve Orman Bakanlığından değil sadece Sağlık Bakanlığından ruhsat alması ve tek satış yerinin eczaneler olması gerektiğini bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Hiçbir denetim, hasta sorgulanması olmadan bu tarz sağlığa dair ürünlerin halka ulaştırılması kabul edilemez.

 “Her madde zehirdir, zehirle ilacı birbirinden ayıran dozdur.”anlayışıyla eğitim alan eczacılar olmadan ilaç formunda sağlığa dair ürün satışı yapılmasını, bunun desteklenmesini, yıllarca içinde olduğumuz mesleğimizi itibarsızlaştırmaya yönelik eylem içinde olan kişi, kurum ve kuruluşlara hep birlikte karşı çıkmalıyız.

Ayrıca bu durum yine yıllardır üzerinde konuştuğumuz ve şiddetle karşı çıktığımız zincir eczane modelinin de bir alt yapısı olarak karşımıza çıkmaktadır. İlimizde farklı raf düzeni, eczane ilaç dışı satışını arttırmaya yönelik dekorasyon önerileriyle başlayarak aslında zincir eczane modelini getirmeye çalışan bazı oluşumlara da şiddetle karşı çıkmaktayız. Eczanenin sahibi ve mesul müdürü eczacıdır düsturu ve halk sağlığını koruma amacı ile çıktığımız yola devam edeceğiz ve asla böyle bir uygulamayı kabul etmeyeceğiz.